Rapoarte

RAPORT DE ACTIVITATE 2008-2009

• S-au selectat elevii pentru echipa de proiect în urma unei probe de interviu în limba engleză şi în urma unei probe practice de producere a unui material filmat. S-au identificat locaţiile de filmare, s-au stabilit şi creat costumele şi decorurile, s-au stabilit etapele de filmare (script) şi s-au distribuit rolurile pentru cele patru videoclipuri.
  • S-au creat ateliere de lucru în care s-au luat decizii cu privire la cele mai potrivite tehnici de filmare şi montaj şi s-au creat trei echipe, astfel: echipa de filmare, echipa artistică şi echipa de traducere, avand fiecare cate doi profesori coordonatori.
  • S-a efectuat traducerea în limba engleză a celor trei melodii româneşti, s-au filmat cadrele celor trei videoclipuri, s-au montat cadrele, s-a realizat subtitrarea pe film în limba proiectului- engleză- şi s-a transformat filmul în format DVD.
  • S-a realizat subtitrarea melodiei din limba italiană desemnată echipei României în urma tragerii la sorţi din Italia, s-au filmat cadrele şi s-au montat în variantă finală şi s-a transformat filmul în format DVD.
  • S-au realizat coperţile pentru formatul DVD pentru fiecare videoclip.
  • Fiecare videoclip a avut o sub-temă în cadrul temei generale a proiectului, astfel: muzică populară de dragoste, muzică de dragoste din perioada interbelică si muzică de dragoste dintr-o ţară parteneră (s-au tras la sorţi câte două melodii din fiecare ţară).
  • S-au prezentat videoclipurile şi  jurnalul mobilităţilor în cadrul Consiliului profesoral, Consiliului Reprezentativ al elevilor, lectoratelor cu părinţii.
  • S-au elaborat şi aplicat chestionare de evaluare şi  liste de participare la activitati.
  • S-a popularizat tema proiectului în comunitatea locală, prin mass-media şi întâlniri non-formale.
  • S-a lucrat la glosarul  ‘The Language of Film’, ce reprezintă produs final al Romaniei în cadrul proiectului.
  • S-a participat  la seminarii informative cu privire la tehnicile moderne de filmare şi procesare a imaginii, la fiecare dintre cele trei mobilităţi.
  • S-au organizat gale de prezentare a videoclipurilor ţărilor participante la fiecare mobilitate.
  • S-au filmat şi montat  trei videoclipuri comune pe perioada mobilităţilor.
  • S-a realizat un site comun: http://www.songs-love-videoclips.eu
  • Au fost informaţi beneficiarii direcți (elevi, profesori, părinţi) asupra proiectului.
  • S-au finalizat patru videoclipuri  şi materialul de prezentare video  “the making of” pe tema proiectului în perioadele dintre mobilităţi.
Total Page Visits: 254 - Today Page Visits: 1

19 + 12 =