Rapoarte

RAPORT DE ACTIVITATE 2008-2009

• S-au selectat elevii pentru echipa de proiect în urma unei probe de interviu în limba engleză şi în urma unei probe practice de producere a unui material filmat. S-au identificat locaţiile de filmare, s-au stabilit şi creat costumele şi decorurile, s-au stabilit etapele de filmare (script) şi s-au distribuit rolurile pentru cele patru videoclipuri.
  • S-au creat ateliere de lucru în care s-au luat decizii cu privire la cele mai potrivite tehnici de filmare şi montaj şi s-au creat trei echipe, astfel: echipa de filmare, echipa artistică şi echipa de traducere, avand fiecare cate doi profesori coordonatori.
  • S-a efectuat traducerea în limba engleză a celor trei melodii româneşti, s-au filmat cadrele celor trei videoclipuri, s-au montat cadrele, s-a realizat subtitrarea pe film în limba proiectului- engleză- şi s-a transformat filmul în format DVD.
  • S-a realizat subtitrarea melodiei din limba italiană desemnată echipei României în urma tragerii la sorţi din Italia, s-au filmat cadrele şi s-au montat în variantă finală şi s-a transformat filmul în format DVD.
  • S-au realizat coperţile pentru formatul DVD pentru fiecare videoclip.
  • Fiecare videoclip a avut o sub-temă în cadrul temei generale a proiectului, astfel: muzică populară de dragoste, muzică de dragoste din perioada interbelică si muzică de dragoste dintr-o ţară parteneră (s-au tras la sorţi câte două melodii din fiecare ţară).
  • S-au prezentat videoclipurile şi  jurnalul mobilităţilor în cadrul Consiliului profesoral, Consiliului Reprezentativ al elevilor, lectoratelor cu părinţii.
  • S-au elaborat şi aplicat chestionare de evaluare şi  liste de participare la activitati.
  • S-a popularizat tema proiectului în comunitatea locală, prin mass-media şi întâlniri non-formale.
  • S-a lucrat la glosarul  ‘The Language of Film’, ce reprezintă produs final al Romaniei în cadrul proiectului.
  • S-a participat  la seminarii informative cu privire la tehnicile moderne de filmare şi procesare a imaginii, la fiecare dintre cele trei mobilităţi.
  • S-au organizat gale de prezentare a videoclipurilor ţărilor participante la fiecare mobilitate.
  • S-au filmat şi montat  trei videoclipuri comune pe perioada mobilităţilor.
  • S-a realizat un site comun: http://www.songs-love-videoclips.eu
  • Au fost informaţi beneficiarii direcți (elevi, profesori, părinţi) asupra proiectului.
  • S-au finalizat patru videoclipuri  şi materialul de prezentare video  “the making of” pe tema proiectului în perioadele dintre mobilităţi.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *