Fundația Vasile Dumitrache

Persoană juridică română apolitică, nonguvernamentală şi nonprofit, fundaţia are ca dată de constituire anul 2008 şi ca scop organizarea de activităţi socio-educative, culturale şi caritabile, destinate să cinstească memoria profesorului Vasile Dumitrache şi să promoveze în rândul tinerilor ştiinţa, cultura şi arta.

Totul a început în anul 2008, din iniţiativa şi cu participarea unui grup de foşti elevi ai profesorului Vasile Dumitrache, absolvenţi ai unei clase speciale de matematică aparţinând promoţiei 1974 a liceului căruia profesorul şi directorul astfel omagiat i s-a dedicat exemplar.

La un sfert de veac de la absolvire, liantul sufletesc s-a dovedit intact iar amintirile încărcate de recunoştinţă ale fidelilor discipoli – mereu mai puternice. Ei au dovedit-o, de altfel, an de an şi chiar mai des, prin vizitele, corespondenţa şi convorbirile telefonice -unele transatlantice- prin care au înţeles să menţină legătura cu domnul profesor, iar din 1996, să continue să-i întreţină memoria, cu sprijinul de totdeauna al distinsei şi devotatei doamne Natalia Dumitrache.

Aşa s-au născut ideea, proiectul, şi ulterior forma acestora, îndrăzneţ şi generos materializată:

Fundaţia Vasile Dumitrache, a cărei frumoasă deviză–dedicaţie ar putea prelua titlul unui film clasic:

Domnului Profesor, cu dragoste!

Concursul Intrajudeţean de Matematică Vasile Dumitrache din 31 mai 2008, organizat în colaborare cu Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Vaslui, deschide seria activităţilor care concretizează obiectivele Fundaţiei, toate pliate scopului stipulat în statut şi avându-i ca public ţintă pe elevii bârlădeni.

Menţionăm între aceste obiective: crearea şi administrarea unei burse de studii Vasile Dumitrache ce urmează a se decerna anual celui mai bun elev la matematică din Bârlad; publicarea unui volum comemorativ la împlinirea a 85 de ani de la naşterea profesorului Vasile Dumitrache; promovarea şi susţinerea tinerilor dotaţi intelectual prin acordarea de burse, ajutorarea copiilor defavorizaţi; realizarea unui bust al profesorului Vasile Dumitrache, amplasat în incinta sau în curtea liceului; iniţierea demersului oficial pentru atribuirea numelui Vasile Dumitrache unei străzi din Bârlad; iniţierea de cercuri de studii, organizarea de conferinţe, colocvii, simpozioane şi sesiuni ştiinţifice, precum şi integrarea unora din activităţile Fundaţiei în programe culturale locale şi / sau regionale (Zilele culturale ale Bârladului), colaborări cu alte instituţii culturale (Academia Bârlădeană) etc.

Website : https://www.vasiledumitrache.ro

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.